Kontakt

Kolejowa strona Stalowej Woli.
1887 r. – otwarcie linii do Dębicy.

Szwecja + Dania 2024 – zdjęcia


« powrót

Opis

Podróż do krainy „gumowych nosów” rozpocząłem schodząc z pokładu promu Polferries Cracovia w Ystad. Pierwszą moją stycznością ze szwedzką koleją był przejazd niebieskim EZT Pågatåget do Malmö, ale już drugi pociąg – do Kopenhagi – był owym „gumowym nosem”. Od samego taboru znacznie bardziej efektowna była trasa słynnym mostem i zarazem tunelem Øresund, czego niestety na zdjęciach pokazać nie sposób. To, co mogłem pokazać, to współczesny tabor SJ i DSB oraz kolekcja zabytków zgromadzonych w muzeum w Odense – największa w Danii. Wizytę w tym właśnie muzeum polecam najbardziej, bo stworzono miejsce zupełnie wyjątkowe i to nie w stolicy kraju, a mieście wielkości Rzeszowa. Więcej szczegółów jak zawsze przy poszczególnych zdjęciach.
100%
Niemcy, stacja Seebad Heringsdorf w nadbałtyckim kurorcie ok. 5 km od polskiej granicy. Stację opuszcza skład trzech połączonych szynobusów serii 646 w malowaniu UBB.
100%
Na stacji Seebad Heringsdorf zgromadzono nieco historycznego taboru Uznamskiej Kolei Zdrojowej, w tym dwie „świńskie taksówki”, czyli wagony motorowe serii 771.
100%
Zabytkowy wagon bagażowy kolei DR wyeksponowany na stacji Seebad Heringsdorf.
100%
Tory odstawcze głównej stacji w portowym mieście Ystad. Na zatrudnienie oczekuje szalenie niebieski Pågatåget – 4-wagonowa jednostka typu Coradia Nordic wyprodukowana przez Alstom kilkanaście lat temu. Tego rodzaju regionalne pociągi jeżdżą po Skanii, czyli w południowej prowincji Szwecji, i należą do przewoźnika Skånetrafiken.
100%
Pågatåget wjeżdża na stację Ystad.
100%
Historyczny budynek dworca w Ystad został zaadaptowany na cele hotelowe, a podróżnym musi wystarczyć budynek nowszy, dużo mniejszy i zdecydowanie mniej efektowny.
100%
Pågatåget podczas krótkiego postoju na stacji Malmö Central. W 2010 r. miasto Malmö o liczbie ludności niewiele większej od Lublina doczekało się otwarcia tunelu kolejowego z nową podziemną stacją bliżej centrum i nowymi podziemnymi peronami, które stary dworzec centralny uczyniły 2-poziomowym.
100%
Naziemne perony stacji Malmö Central przykryte są efektowną halą peronową, z której można odjechać tylko w jednym kierunku – na wschód. Stąd wyruszają m.in. pociągi zmiennokierunkowe dużych prędkości (200 km/h) serii X2 (znane też jako „X 2000”) do stolicy, obsługiwane przez narodowego przewoźnika – SJ (Statens Järnvägar).
100%
Wyprodukowane w latach 90. XX wieku składy zespolone serii X2 doczekały się rozpoczęcia procesu modernizacji w związku z planami, by pozostawały w służbie jeszcze do lat 40. Wraz z przeprojektowanym wnętrzem, w tym również nowym wyposażeniem kabin maszynisty, pociągi otrzymują nowe, cokolwiek mroczne malowanie.
100%
Szybki (200 km/h) pociąg SJ serii X55 stoi w peronach stacji Malmö Central przed odjazdem do Göteborga.
100%
Należąca do Skånetrafiken Coradia Nordic rusza ze stacji Malmö Central. Naziemne perony poddawane są właśnie modernizacji.
100%
X2 w oryginalnym malowaniu. Pociągi tego typu zestawione są z głowicy napędowej bez wychyłu pudła i wagonów doczepnych oraz sterowniczego z aktywnym wychyłem.
100%
Stolica krainy „gumowych nosów” – stacja Københavns Hovebanegård, czyli dworzec główny w Kopenhadze. Koleje Duńskie (DSB, Danske Statsbaner) posiadają łącznie ok. 150 jednostek różnych typów złożonych z 3 wagonów, kompatybilnych ze sobą mimo różnych napędów.
100%
„Gumowe nosy” kursują w wielu krajach od Belgii po Szwecję obsługując połączenia różnych kategorii, w tym łączące Kopenhagę z Malmö pociągi Öresundståg.
100%
Wnętrze przedziału 2 klasy w pociągu Öresundståg, tj. elektrycznej jednostki serii X31K.
100%
Wnętrze przedziału 1 klasy jednostki X31K. Fotele, w które wyposażono ten przedział, mogą się polskim pasażerom wydawać znajome. Model Comfortline produkowany przez włoską firme C&G Kiel Italia został zastosowany również w 2 klasie EZT PESA Dart.
100%
Stacja Østerport w Kopenhadze i 4-wagonowy spalinowy zespół trakcyjny serii MG znanej też jako typ IC4. Pociągi te były produkowane z niemałymi problemami od 2008 roku i są już stopniowo wyprzedawane przez DSB.
100%
S-Tog, pociąg kopenhaskiej szybkiej kolei miejskiej, rusza ze stacji Østerport. Tabor miejskiej kolejki stanowią 8-wagonowe EZT zasilane z sieci napowietrznej 1,5 kV prądu stałego, mogące osiągać 120 km/h. Istnieje też wersja 4-wagonowa tych produkowanych od 1996 roku jednostek.
100%
IC4 w całej okazałości. Wyprodukowane przez firmę AnsaldoBreda spalinowe pociągi miały się rozpędzać do 200 km/h i być alternatywą dla elektryfikacji duńskiej sieci kolejowej, choć ta liczy ledwie 2042 km (z tego tylko 730 jest zelektryfikowane).
100%
Stacja Odense na wyspie Fionia. Tu widać zalety elastyczności IC3. Połączone jednostki MF (spalinowa) i ER (elektryczna) dojeżdżają z kopenhaskiego lotniska przez główny dworzec stolicy do Odense właśnie. Jeszcze przed zatrzymaniem pociągu możliwość przejścia między jednostkami jest zamykana, a rozłączenie ich trwa dosłownie chwilę. Pierwsza jednostka po 8 minutach postoju odjeżdża do Aarhus, druga po 11 minutach do Esbjerg.
100%
Na stacji Odense bieg rozpoczynają również pociągi znanego w wielu krajach przewoźnika Arriva. Tu szynobus Alstom Coradia LINT przed odjazdem w kierunku miasta Svendborg.
100%
„Gumowe nosy” mijają się w peronach stacji Odense.
100%
Danmarks Jernbanemuseum, czyli Duńskie Muzeum Kolejnictwa to największa tego typu placówka w Danii, zlokalizowana nie w stolicy, a w 175-tysięcznym Odense. Wystawę otwiera parowóz H 40 do obsługi linii lokalnych – najstarsza zachowana duńska lokomotywa, wyprodukowana przez zakłady pioniera kolei Roberta Stephensona w 1868 r. jako jedna z sześciu tego typu.
100%
Wnętrze dawnej salonki S 8 z roku 1900 należącej do duńskiej rodziny królewskiej.
100%
Parowóz serii O do ruchu lokalnego wyprodukowany przez Borsig w 1898 roku.
100%
Wagony piętrowe są starsze niż można przypuszczać – w muzeum w Odense prezentowany jest egzemplarz z 1900 roku.
100%
Prawdziwa gwiazda muzeum w Odense – popularny NOHAB, czyli lokomotywa spalinowa serii MY wyprodukowana w Szwecji na licencji General Motors. Maszyna z 1957 roku pozostawała w regularnej eksploatacji przez 40 lat, ale po tym okresie była jeszcze wykorzystywana przez DSB do różnych celów aż do roku 2009.
100%
Monstrum trakcji parowej – lokomotywa serii E o prędkości maksymalnej 110 km/h była wykorzystywana do prowadzenia zarówno pociągów ekspresowych, jak i ciężkich towarowych od 1937 roku, kiedy to pierwsze egzemplarze trafiły do Danii ze Szwecji. Duże zapotrzebowanie na tego typu tabor podczas niemieckiej okupacji Danii sprawiło, że podjęto produkcję w duńskich zakładach Frichs i kontynuowano ją po wojnie. Prezentowany egzemplarz pochodzi z roku 1950 i pozostawał czynny aż do całkowitego wycofania parowozów.
100%
Jeden NOHAB to za mało, więc muzeum w Odense posiada jeszcze drugiego. Co ciekawe, te amerykańsko-szwedzkie spalinowozy były dopuszczone do nietypowej prędkości 133 km/h.
100%
Częścią zewnętrznej ekspozycji muzeum w Odense jest parowóz serii A zbudowany w Chemnitz w 1888 roku. Mimo niepozornego wyglądu mógł osiągać prędkość do 100 km/h.
100%
Det røde Lyntog to wyprodukowany w 1935 r. przez zakłady Frichs (silniki) i Scandii (pudła wagonów) spalinowy zespół trakcyjny do obsługi połączeń ekspresowych (do 120 km/h). Był to pierwszy pociąg, który przejechał przez most nad cieśniną Mały Bełt – most pokonywany dziś przez ok. 210 pociągów dziennie.
100%
Wagon motorowy Frichs z 1954 r. jest czynnym zabytkiem muzeum w Odense. Do muzeum został przekazany w 1984 r.
100%
Po II wojnie światowej koleje DSB w ramach wymiany taboru zamawiały nowoczesne jak na owe czasy wagony pasażerskie. Wagon 1/2 klasy z lat 50. XX wieku.
100%
Kolejny zabytkowy wagon Scandii dla DSB zachowany w muzeum w Odense. Rok produkcji: 1932.
100%
Wagon 2 klasy wyprodukowany przez Scandię w 1958 r. przekazany do muzeum w roku 1991. Prędkość maksymalna: 100 km/h.
100%
Traktor, czyli mała lokomotywa manewrowa, z 1966 roku.
100%
Tor oporowy stacji Odense zajmuje szynobus Arrivy.
100%
Z Odense do stacji Svendborg odjeżdża szynobus Siemens Desiro w malowaniu GoCollective.
100%
Pociąg IC ze stacji Østerport, zestawiony z dwóch jednostek IC3, opuszcza Odense kierując się do Fredericii.
100%
Pociąg Re z Odense do Fredericii obsługuje skład IC4. Do stacji końcowej będzie jechał prawie 20 minut dłużej niż IC.
100%
Alstom Coradia LINT w malowaniu Arrivy na stacji Odense.
100%
Na stację Odense wjeżdża IC4 z Fredericii.
100%
Dwa IC3 z Fredericii wjeżdżają na stację Odense.
100%
Stacja Fredericia to ważny punkt na mapie ruchu towarowego w Danii. Należący do DB Cargo Scandinavia elektrowóz serii 185 jest mijany przez dwie manewrówki o najbardziej mikolskim oznaczeniu, jakie tylko istnieje – MK.
100%
Na stacji Fredericia na zatrudnienie oczekują dwa spalinowozy serii MZ należące do DB Cargo Scandinavia. Lokomotywy te produkowane były przez NOHAB w latach 1967-1978.
100%
Spalinowa jednostka IC3 wjeżdża do Fredericii.
100%
Wnętrze wagonu IC3 obsługującego połączenie Re z Fredericii do Odense. Uwagę zwraca pęczek torebek foliowych, które w Danii (podobnie jak w Szwecji) z powodzeniem zastępują klasyczne śmietniczki.